pátek 8. dubna 2016

Letní Northland 3/3: Les kauri a plzeňské pivo

Poslední část našeho putování po Northlandu vede po západním pobřeží. Ráno projíždíme městečkem Opononi, které proslavil společenský delfín Opo, který sem pravidelně připlouval v letech 1955/1956 a hrál si s místníma.



Bohužel delfíny tu nepotkáme, ale aspoň na chodníku před sámoškou poprvé naživo vidíme mrtvou wetu – masivního prastarého hmyzáka made in New Zealand.



Opononi leží v ústí přístavu/zátoky Hokianga, který je významný z pohledu maorského historie. Dle legendy sem připlul kolem roku 925 na kanoi z bájné země Hawaiki polynézský mořeplavec Kupe, první objevitel Nového Zélandu.



My s Lenčou jdeme před obědem na krátkou procházku s výhledu na zátoku, písečné duny na protějším břehu a průzračné vody Tasmanova moře.






























Pokračujeme do stínu parku Waiotemarama, kde neodolám a dávám osvěžení v tůni pod vodopádem.



Největším lákadlem západního pobřeží Northlandu je nicméně rozlehlý a starý les Waipoua s obřími stromy kauri – pozůstatek lesů, které dřív pokrývaly velkou část Northlandu a z neznámého důvodu zmizely. Zůstaly pouze obří kmeny pohřbené v bažinách.
Waipoua Forest nicméně stále žije a ukrývá mnoho velikánů kauri. Největší z nich Tane-Mahuta (Pán Lesa) je součástí maorského mýtu o stvoření světa. Z nicoty se narodily Papataunuku – matka Země a Ranginui – otec Nebe. V pevném objetí zplodily několik dětí. Děti žily ve tmě a rozhodly se, že by chtěly světlo. Jediné možnosti byly buď rodiče zabít nebo oddělit. Tane-Mahuta, jejich syn, tedy masivně zatlačil, kořeny do matky Země Papataunuku a větvemi do otce nebes Ranginui... a hle, bylo světlo. J


Krátkou pěšinou přicházíme k Tane Mahutovi a je to krasavec. Chtě nechtě se nabízí porovnání mezi kauri a kalifornskými sekvojemi, ale těžko říct, které jsou působivější.
V lese je nutné se držet na vyznačených cestách a před vstupem si kartáčem a dezifenkcí očistit boty. Kauri totiž v minulosti často uhynuly na nemoc, která by se může přenést v případě šlápnutí na kořeny.
Kromě pána lesa pokračujem i k dalším významným kauri – Te Matua Ngahere neboli Otec Lesa je nejstarší a nejtlustší (obvod přes 16m), 4 sestry se tyčí jako pilíře katedrály (Ctíba by zaplesal) a Yakas je sice nejdál, ale zase je jediný ke kterému můžete přijít na dotek J.





Waipoua Forest je překrásný a po obřích pouštních dunách, nekonečných plážích a krápníkových jeskyních skvěle doplňuje neuvěřitelnou přírodní mozaiku Northlandu.
Náš Potápěč statečně jede další a další kilometry a trpělivě snáší rumplování postele na nezpevněných cestách. Po jedné takové se vyklepeme až na večerní vyhlídku nad lesem Waipoua a koukáme na zalesněné kopce táhnoucí se kam oko dohlédne.



Vydatný dlouhý den ještě nekončí. Hledáme místo na spaní a nakonec ho nacházíme v DOC kempu v Trounson Kauri Park. Přímo z kempu vede cesta do lesa a prý je to dobré místo na hledání ptáka kiwiho v přírodě. 



Překonáváme únavu, se příchodem noci instaluju červenou fólii na čelovku a plížíme se do lesa. Noční zvířata jako kiwi prý nevidí červené světlo a tak se nevystraší. Důkazem toho je hned u vstupu do lesa velká lasice possum, která nakračuje, jako by nás neviděla.
Na kiwiho už jsme se vypravili na cestě Northlandem jednou – v místě zvaném Aroha Island (viz Lenčin příspěvek – pasáž o „dohukané gule“ J). Tehdy jsme ale neuspěli, protože při hledání kiwiho v noci je třeba hlavně naslouchat a když fouká vítr a prší, kiwiho dupání a prodírání křovím zanikne v šumění lesa.
Tentokrát ale máme štěstí – je klid a bezvětří. V úplné tichosti procházíme lesem. Kiwiho několikrát slyšíme v hustém křoví, ale nedaří se nám ho zahlédnout. Pomalu mi začíná docházet baterka v čelovce. Po delší době v nočním lese potkáváme skupinku lidí se silnou baterkou s červenou folií. Stojí mlčky a naslouchají, přidáváme se a slyšíme nadějné šramocení. V tu chvíli prosvítí baterkou houští a asi na sekundu vidíme chlupatého kiwiho s dlouhým zobákem předtím než zmizí v porostu.
Hurá! Viděli jsme kiwiho ve volné přírodě! J Chvíli ještě bloudíme lesem se skomírající baterkou a konečně nacházíme východ a náš kemp. Spokojeně usínáme.

Následující den popojíždíme k jezerům Kai-Iwi Lakes. Vypadá to, že místo je oblíbenou prázdninovou lokalitou místních – veliký kemp přímo u krásně modrého jezera, kterou spolu s bílou pláží působí spíš jako nějaký tropický mořský ostrov. 



Zmrzlinový stánek dotváří prázdninovou atmosféru. Voda je skvělá a sladká, marně se snažím do vody vlákat Lenču, která odmítá opustit knihu a stín našeho plážového stanu J.


Odpoledne jedeme dál, přejíždíme rozvodněnou a bahnitou Wairoa River. Nedaří se nám najít vhodné místo na free kempování a tak poslední večer a noc našeho putování trávíme v Matakohe Holiday Parku. Pokračuju ve čtení indického White Tigera, pozoruju večerní slet snad tisíce ptáků v koruně místního stromu a usínám poslední noc v dodávce.

Ráno vydatně prší. Hned za kempem ale máme slavné Kauri Museum a tak první polovinu dne trávíme v suchu bloumáním po muzeu. 


Je obrovské – v jednotlivých částech najdete nábytek a výrobky ze dřeva kauri, největší sbírku „kauri gum“ – ztuhlé pryskyřice, kterou maoři používali místo žvýkačky, historické i moderní stroje a pily na zpracování a těžbu dřeva, dobové pokoje s výjevy z Nového Zélandu 19. století a mnoho dalšího. 



Oceňujem program uvnitř a završujem ho oběděm a kávičkou v přilehlé kavárně.
Pak už to fičíme deštěm směr Auckland. Vrzání našich zrezivělých stěračů pomáhá udržovat bdělost řidiče. Slunce znova vykoukne zrovna když zastavujem na posledním bodě naší novoroční cesty. Vesnice Puhoi leží asi 50km severně od Aucklandu a byla založena migranty ze Stodu u Plzně pod vedením kapitána Martina Krippnera v roce 1863.


A aby to bylo stylové, mají v Puhoi nejen kostel svatého Petra a Pavla, ale taky příjemnou knajpu s točenou Plzní J


S radostí se noříme do sametové pěny zlatavého moku a nekompromisně přibíjíme svoje fotky na jednu ze stěn hospody.



Byť s příjemnou českou koncovkou, výlet po Northlandu byl hlavně o poznávání Nového Zélandu – jeho přírody, historie, vztahů mezi maory a příchozími evropany.  Jsem taky rád, že se nám podařil další road trip s naším Potápěčem – tentokrát s ideálním letním počasím na kempování a sezení venku.



Příště to nejspíš bude o nejaktuálnějších událostech a plánech J.

Žádné komentáře:

Okomentovat