neděle 27. března 2016

Letní Northland 2.5/3: Cape Reinga & Ninety Mile Beach

Konečně sedím u peruánské kávy od kolegy a kamaráda Eduarda a dostal jsem se k tomu vytřídit nějaké fotky a sepsat něco na blog. Poslední tři měsíce byly obzvlášť nabitý z pohledu zařizování, návštěv, práce, víz a podobně. O aktuálním dění nejspíš bude další příspěvek. Teď bych se rád vrátil do pohody našeho povánočního putování po Northlandu.

Ty tři týdny jsem si obzvlášť užil z pohledu režimu a svobody, které jsme měli. Pro mě to byla v podstatě první dovolená od května, kdy jsem začal v práci v SAPu.
Připravil jsem sice  hrubý itinerář s tipy od známých, co kde vidět, ale zároveň nic nebylo nalajnované a nikam jsme nespěchali. Každý den jsme spali v dodávce, někdy zdarma „na černo“ u pláže nebo u lesa, někdy v levném DOC kempu, jednou za čas jsme si připlatili za dražší Holiday Park s teplou sprchou. Nejčastěji jsme se ale koupali v oceánu, protože bylo krásné novozélandské léto. Večer jsme vytáhli naše kempovací rozkládací křesílka a uvařili večeři na plynovém vařiči. Po setmění jsme si chvíli četli (já jsem urazil dost dobrou knihu „White Tiger“ od indickýho autora, kterou mi půjčil Chandra z práce) a pak usnuli v dodávce. Ráno jsme si nedávali budík, vstali jsme, jakmile začlo dodávku ohřívat sluníčko. Uvařili jsme snídani na vařiči, poklidili kempovací židle a jeli dál. Řídil jsem většinu času „na kiwiho“ – bos – a naše dodávka se postupně utěšeně plnila pískem z mnohých pláží krásného novozélandského severu.


Následující ráno v nejsevernějším kempu na NZ Tapotupotu bay stavíme stan na proschnutí (je mokrý ještě od Silvestra) a popojíždíme kousek na samotný slavný Cape Reinga. Náš plán je jít celodenní trek z mysu Reinga na protější mys Cape Maria Van Diemen – nejzápadnější bod Nového Zélandu. Tuto túru, stejně jako mnoho dalších míst v Northlandu, nám doporučila cestovatelka Jenn z Taiwanu, která u nás couchsurfovala v Aucklandu. Vřelé díky a tímto doporučuju její super blog.
Cape Reinga je magické místo na samotném okraji Nového Zélandu, stýká se tu Tasmanovo moře s Pacifikem a pro maory je to něco jako vstup do podsvětí, kde duše opouští Zemi. Na nedalekém útesu bičovaném extrémními podmínkami divokého moře, deště a větru roste prastarý strom kahika, jehož kořeny údajně slouží jako schody, po nichž maorské duše sestupují do hlubin moře a pokračují dál na cestě do země Hawaiki, odkud pochází.



Když se blížíme k majáku, začíná se rozjasňovat, hledíme na nekonečné vody všude kolem. Uprostřed oceánu je zřetelně vidět tzv. Columbia Bank maelstrom – místo se silnými proudy, kde se střetává Pacifik a Tasman Sea a kde se mohou tvořit až deseti metrové vlny.



Maják a mys Reinga jsou hodně populární, my se však po chvíli odpojujem od zástupu turistů a vyrážíme na trek k protějšímu mysu Maria van Diemen. Otvírají se výhledy na několika kilometrovou pláž Te Werahi, ke které postupně sestupujem po zeleném hřebenu.






























Když jsme konečně u pláže, sedáme do trávy a obědváme. Už jsme tu skoro sami – pouze kousek od nás víská v moři skupinka indických floutků a kolem proběhne jakýsi bosý vlasatý týpek s baldou v ruce a krosnou na zádech, div že nám nenapráší do konzerv.
Posilnění pokračujem dál, musíme překonat do dáli se táhnoucí písečnou pláž. Teď už jsme opravdu sami a bude tomu tak (až na jednu vyjímku) do konce výletu.


Pláž je nádherná, otevřená, nekonečná. Krok za krokem postupujem, necháváme jen mělké stopy na tvrdém, mořem a větrem udusaném písku.





























Když konečně překonáváme Te Werahi beach, potkáváme znovu vlasáče a dáváme se do řeči. Kanaďan Brian se k nám přidává na úsek k mysu Maria van Diemen. Je to pohodář, dobrodruh, horolezec. V Kanadě dělal instruktora na kajaku. Je specialista na jedlé rostliny a bobule, říká že zrovna spořádal poslední řízek z vačice (neboli possum), kterou našel chycenou v pasti.





Vykládáme nebo mlčíme a procházíme působivou osamělou písečnou krajinou. Překonáváme duny, žádná stezka tu již nevede, navigujeme na základě vzdálených do písku zabořených kůlů.




Konečně se stáčíme k samotnému mysu, stoupáme a prodíráme se hustým porostem novozélandského flaxu. 



Zvládli jsme to. Dál už leží je pustý zelený ostrůvek ve tvaru přesýpacích hodin.



Obracíme se a stejnou cestou vyrážíme zpět. Po chvíli se od nás odpojuje Brian, bereme si na sebe čísla a asi o měsíc později ho uvítáme u sebe v Aucklandu J. Brian pokračuje dál na svém vícedenním treku. Túra, kterou jde (stejně jako náš úsek mezi Cape Reinga a Cape Maria Van Diemen) je součastí 3000km dlouhého novozélandské Te Araroa trailu – trasy, po které můžete projít pěšky z úplného severu – Cape Reinga na Severní Ostrově, až na samotný jih – do Bluffu na Jižním Ostrově.



My jsme docela vyšťavení i po jednodenním výletu. Vracíme se stejnou cestou, pláž je ještě víc nekonečná než předtím. Nastává příliv - tam kde byla pláž je místy už moře a tak poslední úsek musíme přelézat přes útesy. Když se vracíme do našeho kempu, začíná mírně poprchávat. To ale ničemu nevadí, směle se s Lenčou vrháme do rozbouřeného moře a smýváme únavu z treku.

Co se campervanů týče, je vidět že ještě máme co dohánět J. Kousek od nás parkuje postarší paní s vozem, kterému nechybí ani muškáty v truhlících. No... do práce bych s tím ale jezdit nechtěl. Už tak se mi posmívají za postel.



Vaříme večeři, pomalu nám začíná docházet plyn, vzhledem k větru používáme jako zástěnu k našemu vařiči mírně kontroverzní papírovou krabici. Nic nevzplanulo, plyn vystačil, jídlo je hotovo a my můžem spokojeně zalézt do dodávky.

Následující den opouštíme Cape Reinga a směřujem na jih. Po západním pobřeží poloostrova se táhne legendární Ninety Mile Beach (která má ve skutečnosti jen 55 mil... ale pořád je to sakra dlouhá pláž). Je speciální tím, že písek je tak tvrdý, že se po něm dá jet autem. Nicméně autopůjčovny zakazují vstup na pláž v půjčených autech a obecné doporučení je jezdit tam jen pokud máte 4x4. Byl jsem trochu na vážkách, jestli to riskovat s naší dodávkou, ale mluvil jsem s pár lidma a říkali, že by to mělo jít, tak jdem do toho.
Před vjezdem na pláž je třeba trochu udělat research. První zásadní věc – na pláž jezdit je za odlivu (+- 2 hodiny). Druhá zásadní věc – kde na pláž vjet a kdy ji opustit. Nájezd a výjezd jsou totiž nejzáludnější místa s hlubším pískem, kde jde snadno zapadnout. Místní maor u Te Paki sand dunes nám na mapě ukázal, že nejlepší je odbočit na pláž u místa zvaného Houhora Heads, jet na jih a opustit pláž u Waipapakauri.
U Houhora Heads tedy odbočujem směrem k pobřeží. Po pár kilometrech po prašné cestě se konečně otvírá vstup na pláž. Čekujem nájezd, vypadá to vcelku v poho... A voilá, už si to fičíme po pláži. Písek je skutečně tvrdý jak beton, jede to skvěle, jen je třeba se držet vlhkého povrchu a nevybočit na sypký suchý písek nebo naopak na příliš mokrý blízko moře.



Krosíme to asi 17 kilometrů po pláži, po pravé straně příboj, semtam míjíme rybáře, skvělý zážitek. Když přijíždíme k výjezdu u Waipapakauri, vypadá to trochu na oříšek. Písek je zde podstatně hlubší než v místě, kde jsme na pláž vjížděli a navíc je to trochu do kopce. Chvíli pozorujem auta, která pláž opouští, většinou džípy nebo SUV. Týpek opodál radí, že to musíme pořádně rozjet. Potápěč zatúruje, rozkotlíme to, dodávka v hlubším písku trochu zapluje, ale dáváme to ladně – hurá jsme bez úhony venku! J



Krátce stavíme v muzeu Ancient Kauri Kingdom. Muzeum vystavuje různé věci vyrobené z prastarého dřeva stromů kauri, které dřív hustě pokrývaly sever NZ a po uhynutí ležely pohřbené v bažinách víc jak 40 000 let. Za brutální sumy je možné z tohoto materiálu na místě zakoupit třeba vyřezávanou dřevěnou pohovku za 40 000 dolarů. Zdaleka nejdřažším a nejzajímavější exponátem je ale schodiště vytesané do jednoho obřího, z bažin vytaženého kmenu. Cena byla tuším cca 800 000 NZD J.



V McDonaldu tankuju kafe a zvažujem, jestli se nevrátit do Bay of Islands a nedat lodní výlet. Bay of Islands má být krásné, ale my jsme si to tam bohužel kolem Silvestra moc neužili, protože celou dobu vydatně chcalo. Bohužel, teď už jsou všechny „cruise“ obsazené a tak necháváme Bay Of Island na příště.
Místo toho se naloďujem na trajekt a překonáváme zátoku Hokianga příjemným pětiminutovým trajektem do městečka Rawene. 



Plánujem dnes dát po delší době teplou sprchu v holiday parku a dostáváme chuť něco ogrilovat. Holiday parky totiž často zdarma poskytují plynové barbecue v ceně. V místní sámošce je bohužel výběr o ničem. Ptám se jestli tu není nějaké další místo, kde bych mohl koupit maso na gril. Děvče za kasou mě ujišťuje, že ne a tak pořizuju zmražená naložená žebírka. Samozřejmě po odjezdu z obchodu o kousek dál vidíme otevřené řeznictví. No nic J.
Kemp v Rawene je ale luxusní. Výhledy na zátoku, gril, venkovní posezení, dokonce i bazén. Otevíráme pivka, žhavíme barbecue a dokonce mě ani nerozhodí, že „žebírka“ ve skutečně nejsou žebírka, ale jen jakýsi karbanátky z mletýho masa vytvarovaný do podoby žebírek :-D.


Na Rawene padá soumrak, obrysy kopců nad hladinou jsou odstupňovány v různých odstínech pastelových barev.



Po krátké procházce vytahujem s Lenčou scrabble a s čelovkama na hlavě dáváme partičku. Bonusové body jsou za zabité komáry...


Původně jsem chtěl Northland již dokončit v tomto příspěvku, ale dle délky i počtu fotek se zdá, že to bude lepší rozdělit... tak brzy nashledanou.

Žádné komentáře:

Okomentovat