čtvrtek 29. ledna 2015

Čtvrt roku v Haastu 1/2

Pomalu ale jistě se nám chýlí ke konci další etapa naší cesty – ze čtvrt roku práce ve Fantail Cafe v Haastu nám zbývají už jen necelé 2 týdny. Haast leží na západním pobřeží jižního ostrova. Malá vesnice (cca 280 obyvatel) uprostřed krásné přírody – z jedné strany dlouhá pláž a vlny Tasmanova moře, z druhé částečně zasněžené štíty hor národního parku Mt. Aspiring. Hory a moře spojuje řeka Haast.

Do Haastu přijíždíme v polovině listopadu ze severu. Po cestě dáváme ještě jeden fajn couchsurfing v městečku Hokitika, naše hostitelka Helen nám v noci ukazuje svítící červy visící uprostřed lesa – tzv. „glow worms“. Krom toho v Hokitice v místním sekáči konečně dostáváme vhodnou matraci a tak je naše lože v autě hotové. Poprvé zde přicházím do styk s tzv. „whitebaits“ – paní v sekáči nám doporučuje pizzerku, kde je prý tak luxusní whitebait pizza, že je zmíněná v Lonely Planet… nezbývá než ochutnat. Je moc dobrá, ale pořádně drahá. Whitebait jsou malinké rybky vyskytující se v místních řekách, jejich lov je regulován a povolen pouze v určité sezóně. Nejklasičtější způsob přípravy jsou tzv. „whitebait patties“ – rybky smíchané s vajíčkem a smažené na pánvi. Když pojídám whitebaits na pizze v Hokitice tak ještě netuším, kolik těchhle rybek brzy sám připravím.

Prvních pár nocí v Haastu trávíme v místním „backpacker motelu“ jménem Haast Lodge. Baťůžkářské ubytovny jsou na Zélandu klasika a najdete je všude. Nový Zéland je země cestovatelů, outdooru a kempování. Každý den potkáváte spousty zašlých týpků lopotících se s obří krosnou, upocené cyklisty obtěžkané brašnami a šlapající do místních kopců, oldschoolové obytné dodávky, karavany. V Haast Lodgi je super velká společenská místnost / jídelna / kuchyň, kde se všichni tihle cestovatelé scházejí. Jeden večer tam potkáváme 3 čechy… k mému překvapení 2 z nich bývalé FIT‘áky J.

Během našeho startu ve Fantail Cafe ještě dosluhují dvě mladé němky, které jako mnoho dalších němců vyrazily na Zéland hned po střední. Na to jaký jsou Julie a Johanna malý piva jsou pěkně napruzený a docela nám znepříjemňují zaučení v nové práci J. Je fakt, že bez auta je to v Haastu těžký, nezbývá jim než většinu volnýho času trávit na místních houpačkách… J


Ostatní lidi ve Fantail Cafe jsou ale skvělí. Vlastníkem je drsňák Aly, starší chlapík, co jezdí ve dvou džípech, na tříkolce, loví jeleny, rybaří a v kavárně občas dělá kávičky a klábosí s návštěvníky. Duší a motorem kavárny je Janene, moc milá žena, která většinou oslovuje zákazníky „love“, všechno zařizuje a vždycky pomůže, když je to potřeba. Dalším členem je nekompromisní australanka Sue, která na první pohled působí jako herdekbaba, ale je moc fajn. Když v kuchyni ucítím vůni tabáku, je jasný, že si Sue dala kouřovou přestávku. Zároveň je na ni spoleh co se účasti v hospodě týče. Když chceme vyrazit v páteční večer do místní taverny Hard Antler na pivo, Sue je naše jistota, že tam bude aspoň někdo známý.



Posledním členem posádky je Val, zkušená kavárnice středního  věku, která cestuje po Zélandu v karavanu. Val bydlí ve svém campervanu hned vedle našeho „kontejneru“, na pozemku Alyho a Janene.

Do kontejneru se stěhujem po pár dnech, jen co si Johanna a Julie sbalí svých pár švestek. Je to jednoduchý kvádr s pěkným posezením venku, obklopený novozélandskou zelení, stranou na pozemku našich zaměstnavatelů. Bydlení je to jednoduché ale se vším potřebným – pračkou, malou troubou, teplou sprchou, ledničkou.



Když sedíme na terase nebo po ránu vyrážíme do práce, posloucháme zpěv našich oblíbených ptáků tui – vydávají neuvěřitelný zvuky. Asi už jsem to jednou psal, ale nejvíc mi to připomíná robotka R2D2 ze Star Wars J. Z ptáků jsou tu ještě hodně srandovní „oyster catchers“ – bíločerní s dlouhým zobákem, kteří po ránu vtipně pobíhají před kavárnou… a pak samozřejmě rackové – jejich křik dává vědět, že jsme kousek od moře a občas něco ukořistí návštěvníkům sedícím venku přímo z talíře J.

V celém Haastu není telefonní signál, takže mobil slouží jen jako budík. Na Internet chodíme do Haast Lodge – majitel je pohodář a dává nám ho za lepší cenu. Později se můžem připojit zdarma i z naší kavárny. Každopádně to, že jsme doma „offline“ má něco do sebe. Hodně čteme – poprvé se pouštím do knihy v angličtině. Angels and Demons od Dana Browna (pořízené zadarmo v recycling centru) jsou natolik napínavý, že mi ani nevadí, že na každé straně je asi 20 nových slovíček, které neznám J. Po večerech dokoukáváme Twin Peaks a rozjíždíme Big Bang Theory.

Práce v kavárně je pro nás velká změna. Celý den na nohách, 6 dní v týdnu, pouze 1 den volna. Já zajišťuju „back office“ – kuchyni. Ráno peču „cheese scones“ a „sausage rolls“. Na tzv. „hot plate“ smažím desítky vajec a slanin na snídaně. Jakmile odbije 10:30, vypínám hot plate a místo toho rozjíždím kontrapunkt dvou fritéz. V jedné frčí hranolky, postupně začínám mít nabušený předloktí z obracení „košů“ usmažených „chips“. V druhé protáčím ryby, seafood, buřty a podobně. Místní specialitou, jak už jsem naznačil, jsou tzv. whitebait patties. Omelety z malých rybiček whitebaits – ty se vyskytují v řekách po celém NZ, ale nejlepší jsou údajně právě na West Coast. V mezičasech běhám do obřího mražáku a zajišťuju, abych měl v kuchyni vše, co je třeba. V tempu mě udržuje nemilosrdná nekonečná smyčka výběru z 60tek a ABBA – tradiční soundtrack ve Fantailu.


Kromě vaření samozřejmě myju tuny nádobí. Přímo z kuchyně je velké okno. Když splavený, ve vzduchu plném přepáleného oleje a s rukama svraštělýma z mydlinkové vody drhnu talíře zapatlané od asijských turistů, kochám se pohledem na krásné hory, pozoruju, jak na vrcholcích s příchodem léta ubývá sněhu a představuju si, jak zase vyrazíme na nějakou pořádnou túru.

Lenča dělá „front office“ – je u pokladny a připravuje prvotřídní cappuccina, long blacks a flat whites na velkém espresso stroji. Musí se víc bavit se zákazníky, přijímat zmatené objednávky, odrážet lamentování nad tím, že nemůžem připravit smoothie přesně podle receptu na přání a podobně J. A já se vždycky těším zhruba na 9 ráno a 2 odpoledne, kdy udělá jedno epesní cappucino do šálku s double shotem a trochou vanilla syrupu pro kuchaře.
























Práce v kavárně je skvělá zkušenost, den docela rychle ubíhá, kavárna je na strategickém místě, kudy projíždí mnoho turistů a tak jsme po většinu času dost „busy“. Zároveň díky práci v pohybu shazuju nějaká další kila a tak se dostávám s hmotností na „gymplové hodnoty“, které jsem měl naposledy tak před 10ti  lety J. Tomu pomáhá i strava – ráno si s Lenčou dáváme zdravé pohankové snídaně s medem, banány, jablky. Přes den můžeme ujídat v kavárně – udělat si nějaký toast, wrap nebo polívku… Samozřejmě nejjednodušší je semtam zakousnout nějakou tu „chippie“. Chtě nechtě pro mne bude práce ve Fantailu spojená s nakyslou chutí mixu kafe a hranolek.

Večer si s Lenčou vaříme – přes kavárnu si můžem objednávat levnější zeleninu a ovoce. Oblíbíme si rozmačkané avokádo s trochou soli, citronu nebo česneku a k tomu pečené brambory.


Nebo dáváme plechovku „pink salmona“ s rýží. Univerzální ochucovadlo je sójovka J. Krom toho se tu dají docela levně koupit kuřecí stehýnka, které si pečem, když chcem něco svátečního. Super je taky červená čočka nebo místní houby J. Občas si samozřejmě uděláme radost nějakým pivkem – zkoušíme různé novozélandské, nakonec je nám asi z nabídky místního supermarketu nejbližší Stella Artois. Ale co si budem povídat, točená Plzeň nebo Polička by sakra bodly J.



Naším hlavním cílem je samozřejmě si vydělat. K tomuto účelu je práce v Haastu perfektní. Máme minimální hodinovou mzdu na NZ… 14 NZD hrubého. K tomu je ale nějaký povinný příplatek 8%... Co je hodně důležitý – práce je stabilní, makáme celé 3 měsíce, 6 dní v týdnu. Z počátku kolem 7 hodin denně, po Vánocích se to ale navyšuje většinou na 9h. Výplata chodí se železnou pravidelností každý týden. Toť ke straně příjmů. Abychom něco našetřili, je potřeba moc neutrácet. V tomto ohledu nám pomáhá hodně levné bydlení na pozemku majitelů, obědy a kávičky zdarma v kavárně, dobré ale levné večeře… a samotný Haast. Tím, že bydlíme mimo velké město na konci světa, tak není zas tak moc za co utrácet J. Kombinací toho všeho se nám daří šetřit 1500 až 2000 NZD na osobu za měsíc. Takže teoreticky by měl měsíc práce zajistit minimálně měsíc života cestování a nicnedělání, což je parádní J.

To, že v Haastu není moc za co utrácet, ale neznamená, že by tu nebylo co dělat. Náš volný čas hodně ovlivňuje počasí. West Coast je slavné svým deštěm. Na několik dní v kuse se dokáže zatáhnout a padají provazy vody – počasí ideální na čtení, psaní blogu, koukání na seriály. Jednou si jdem i zahrát badminton do fajn „obecní tělocvičny“. Po pár pořádných deštích zjišťujem, že nám zatéká do auta – někde kolem zadního okýnka a že máme pořádně nasáklou podlahu. V místní sámošce naštěstí mají silikon. Po náročné operaci zatěsnění sice zadní okno vypadá jako po hře předškoláka s plastelínou, nicméně voda už dovnitř nezatéká, cha! J

Když se ale udělá hezky, tak jsme za auto moc rádi. Pěšky toho dostupné krom řeky, taverny a procházky na jeden kopec moc není. Ale autem se dá vyrazit třemi směry a za 15min až hodinu dojet na krásná místa a dát různě dlouhé výšlapy. Směrem na jih po pobřeží leží Haast Beach, dlouhá pláž se spoustou naplavaného dřeva různých tvarů.



A ještě dál potom Jackson Bay, skutečný konec světa… i silnice. Pár domků, původně zde chtěli udělat velké přístavní město, ale nějak to nevyšlo. Nejspíš kvůli špatné pozici a ještě horšímu počasí. Ale vede odtud krásná procházka pobřežním lesem na osamělou malou plážičku Ocean Beach.



Ze severu jsme přijeli a tímto směrem leží slavné ledovce Fox a Franz Josef. Na ty se chystáme až později, ale do půl hodiny od Haastu je tu taky několik super „walků“. Na Ship Creeku se nám podaří z rozhledny vidět v rozbouřeném moři skákající delfíny.
























O kousek dál začíná asi hodinová procházka deštným lesem na Monro Beach. Tam vyrážíme před soumrakem s nadějí, že uvidíme tučňáky. Bohužel zrovna v prosinci až únoru tučňáci záhadně mizí do moře… nejspíš v něm i spí. A tak z osamělé pláže pozorujem jen útesy roztroušené v moři… a brzy prcháme před mrakem neúprosně bodajících (a repelent ignorujících) sand flies.¨



Poslední směr, kterým se můžete z Haastu vydat, je na jihovýchod – do vnitrozemí. Po chvilce jízdy se otvírají krásné výhledy na hory národního parku Mt. Aspiring, často pokryté sněhem.



Po překonání průsmyku Haast Past se ukazují nádherně modrá jezera Hawea a Wanaka… a konečně po asi 150km jízdy z Haastu se dojede do nejbližší většího město (s mobilním signálem) pojmenovaného stejně jako jezero, na jehož břehu se nachází – Wanaka.




Do Wanaky se vydáváme 2x, podruhé během Vánoc. O Vánocích a dalších příhodách v Haastu bude příští příspěvek…. rád bych ho stihl, ještě než to tu opustíme. Ale kdo ví J.

Žádné komentáře:

Okomentovat