pátek 6. července 2012

Z jakého konce začít - první obrys

Ze zkušeností jsem dospěl k názoru, že většina problémů má jednoduché, elegantní řešení. Dost často se ale skrývá hluboko uvnitř balastu, který budí dojem něčeho nesmírně složitého a neproniknutelného.
Asi mám blízko k názoru, že kámen skrývá sochu a sochařovým úkolem je ji odkrýt. Je tedy důležité začít tesat - jedno odkud - ale začít. A ono to postupně vykrystalizuje.

Já jsem při plánování trasy začal s katalogy CK Adventury. Je to celkem snadná cesta, jak si udělat rychlou představu, co která země nabízí, kdy je vhodné do ní jet etc. Navíc věřím, že ve svých zájezdech mají promyšlené okruhy, které ukážou to nejzajímavější z každé oblasti.

Na úvod bych chtěl podotknout, že můj plán má dvě základní varianty

  • první tzv. MINIMÁLNÍ je Východ, Západ USA a Nový Zéland. O této variantě bych přemýšlel, kdybych jel úplně sám - jsou to civilizované země, kde se dá dost dobře i pracovat a neměl by být problém strávit v nich rok života cestováním a prací.
  • druhá tzv. PLNOTUČNÁ je preferovaná, obsahující mnohem víc exotiky, masivní. O ní bude zbytek tohoto příspěvku.
Při otesávání prvotního obrysu druhé varianty jsem postupoval takto:

Prošel jsem si katalogy Adventury a sepsal si do excelu ty nejzajímavější místa, kam bych chtěl. Zároveň jsem vždy poznamenal, jak dlouho tam Adventura tráví a v jakém ročním období. Právě tyto časové údaje jsem poté vzal jako hlavní hodnotící kritéria pro seskládání jednoduchého itineráře, o který se (po dlouhém úvodním okecávání konečně!) podělím :-). Ke každému místu píšu i pár bodíků, proč mě tolik láká a co tam musím vidět.

Východ USA - první polovina července 2014: Především New York - Socha Svobody, Brooklyn, niggaz, Empire State, Central Park a prostě legendární velkoměsto.






Západ USA - druhá polovina července a první polovina srpna 2014: Začít v San Franciscu a udělat okruh po národních parcích západu - Grand Canyon, Údolí Smrti, Yosemite, Yellowstone a tak :-). Je krutý, jak je příroda v těch parcích různorodá. Jak bonus nějaká ta noc v Las Vegas.




??? Druhá polovina srpna a září 2014: V tomhle meziobdobí by se dalo buď pracovat v USA nebo by asi nebyla od věci Hawai :-).

Nepál - říjen 2014: Především Himaláj, vidět zdola osmitisícovky, ideálně i Mount Everest, buddhistické kláštěry a vesnice pod střechou světa.






Nový Zéland  - listopad a první polovina prosince 2014: Cestování po Severním a Jižním ostrově - sopky, Jižní Alpy, pláže, fjord Milford Sound, ledovce, nějaká místa z Pána prstenů, Auckland. Fakt se mi líbil nápad Ivči a Marka, kteří si pořídili dodávku a udělali z ní obytný vůz, se kterým takhle Nový Zéland projeli.







Druhá polovina prosince 2014, leden a první polovina února 2015: Práce na Novém Zélandu - ideálně nějaký sběr, práce venku.

Jižní Amerika - druhá polovina února a březen 2015: Chile, Peru, Bolívie, Argentina, Venezuela - Machu Picchu, Patagonie, nějaká ta džungle, vodopády, indiáni. Atmosféra v jihoamerických městech.





Dál... Dál težko říct, hodně by mě třeba lákal odpočinek v Thajsku, nějaký parádní pláže, oceán, asiatky, potápění. Potom taky určitě Island - to už by mohlo být na závěr při návratu do Evropy.

To je tedy moje první představa, jak by ta moje roční cesta mohla vypadat. Dozajista nezahrnuje velkou spoustu důležitých faktorů a je krutě naivní. To ale neva - nějak se začít musí ;-).



2 komentáře:

  1. Krásný, doufám, že ti to vyjde :) Mám podobný plány, ale uskuteční se asi až za delší dobu. Tento rok budu teprve maturovat. No ale mohl bych začít něčím menším :D Inspiroval jsi mě k tomu, že si sepíšu seznam míst v Evropě kam bych se chtěl podívat a na příští rok bych mohl podniknout kratší cestu po Evropě :)

    OdpovědětVymazat
  2. Čau Marku, díky! Po maturitě je nejlepší čas začít prozkoumávat Evropu ;-) pokud máš rád hory a tak, nevynechej Pyreneje a Norsko.

    OdpovědětVymazat